ظهور تکنولوژی روز در خودروهای امروزی باعث افزایش بازدهی فنی خودروها شده است، اما به دلیل وجود سنسورهای زیاد، بروز مشکل در این سیستم ها به راحتی قابل تشخیص نیست.

برای این منظور می توان با استفاده از کامپیوترهای جیبی و از طریق پورت های اتصالی، با سیستم هوشمند خودرو ارتباط برقرار کنیم و مشکل را شناسایی کنیم.

اما اگر در وسط جاده، خودروی شما با روشن شدن چراغ های هشدار می ایستد و دسترسی به تعمیرگاه ندارید، چکار باید بکنید؟

روشن شدن چراغ چک

در صورت بروز هر اقدام، باید از ساده ترین روش ها شروع به عیب یابی کنید. در برخی موارد ممکن است مسائلی ساده باعث ایجاد مشکل در خودرو شود.

علل روشن شدن چراغ چک خودرو

لیستی از مواردی که باعث روشن شدن چراغ چک خودرو می شود در ادامه آمده است:

1. موتورشویی و رفتن آب در مدارها و ایجاد اتصال کوتاه

2. لقی سیم سنسورها در دست اندازهای زیاد

3. خشک شدن و خوردگی سیم ها با روغن ریزی طولانی

4. وجود سرب و آلودگی در سرباتری، محل اتصال قطب مثبت به مدار استارت و یا محل اتصال سیم منفی بدنه به پوسته موتور یا گیربکس

البته این مشکلات بیشتر در خودروهای مدرن امروزی اتفاق می افتد و در خودروهای قدیمی به علت نبود مدارهای پیچیده، رفع عیب ساده تر است. در صورت بوجود آمدن این نوع خرابی ها، باید از کامپیوترهای جیبی استفاده کرد، ولی در جایی که دسترسی به آن ها امکان پذیر نیست، تنها راه ریست کردن واحد مرکزی پیشرانه ECU یا کامپیوتر خودرو است.

ریست کردن کامپیوتر خودرو یا ECU

در خودروهای امروزی، زمانی که خودرو خاموش است مدارهای داخلی کمی برق مصرف می کنند. اگر قطب مثبت یا منفی باتری را جدا کنیم و 5 دقیقه اتصال برق خودرو را قطع کنیم. اختلاف پتانسیل ذخیره شده، تخلیه شده، و ECU به دلیل نبود برق، ریست می شود. در نهایت با ایجاد اتصال مجدد قطب های باتری، ECU شروع به کار می کند.

راه دیگر برای ریست کردن کامپیوتر خودرو این است که پس از جدا کردن قطب مثبت یا منفی آن دو را به یکدیگر اتصال دهیم. این کار باعث ریست شدن سریع آن می شود. اما این روش باعث کم شدن عمر مفید و یا سوختن کل ECU  می شود که انجام آن کار عاقلانه ای نیست.

با ریست کردن کامپیوتر خودرو، خطاها از حافظه ی آن پاک شده و اگر عیب جدی وجود نداشته باشد، عملکرد خودرو، نرمال می شود. اما در صورتیکه بعد از ریست کردن ECU، باز هم چراغ چک خودرو روشن شد، یعنی مشکلی در سنسورها بوجود آمده است که در اینصورت باید یا به نزدیکترین تعمیرگاه مراجعه و یا با امداد خودرو تماس حاصل کنید.